راهنمای خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر

راهنمای خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر
زمان مورد نیاز برای مطالعه

بعد از CPU و GPU، سومین عامل مهم در تعیین قدرت و توان پردازش یک لپ تاپ یا کامپیوتر رم (RAM ) آن است. جالب اینجاست که بدانید به راحتی می توان رم کامپیوتر و لپ تاپ را تغییر و ارتقا داد. چنانچه قصد خرید رم مناسب برای کامپیوتر یا لپ تاپ خود را دارید، در این بخش که یک راهنمای خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر است، با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل تری را در این خصوص به دست آورید.

رم چیست و چه کاربردی دارد؟

 کلمه RAM مخفف عبارت انگلیسی Random Access Memory به معنای حافظه دسترسی تصادفی است. رم قطعه ای است که به صورت مستقیم روی مادربرد نصب شده و از آن در جهت ذخیره اطلاعات از برنامه های در حال اجرا برای دسترسی سریع استفاده می شود. این قطعه بر خلاف حافظه های HDD یا SSD در کامپیوتر، به طور دائم بازنویسی و حذف می شود زیرا تلاش رم این است که به CPU اجازه دهد با سرعت بالا به داده های مورد نیاز دسترسی پیدا کند. همواره این اطلاعات موقتی بوده و به ذخیره دائمی نیازی ندارند.اگرچه سرعت رم بالاست اما کارکرد آن وابسته به منبع تغذیه است از این رو اگر جریان برق قطع شود، اطلاعات درون رم نیز حذف خواهند شد. اهمیت رم در کامپیوتر به این دلیل است که داده های مرتبط با CPU و GPU که باید با سرعت بالا به آن ها دسترسی داشت، در رم نگهداری می شوند لذا جهت استفاده چند منظوره کاربردی، استفاده همزمان از چند برنامه، اجرای بازی و.. به رم نیاز خواهد بود.

تفاوت RAM لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟

رم لپ تاپ ها متفاوت تر از RAM کامپیوتر های معمولی بوده و اصلی ترین تفاوت ها مربوط به اندازه رم، نوع پیکربندی پین، کانکتور و.. است. لپ تاپ ها از آنچه که به عنوان SO-DIMM (Small Outline Dual In-Line Memory Module) نامیده می شود، بهره مند هستند اما کامپیوترها از ماژول DIMM (UDIMM) استفاده می کنند. از این نام ها مشخص است که SO-DIMM از DIMM کوچکتر و همینطور ساده تر است.

تفاوت رم لپتاپ و کامپیوتر

چرا دقت در خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر اهمیت دارد؟

برای خرید یک رم مناسب، نکات و موارد بسیار زیادی  وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. به طور کلی خرید یک رم به هدف کاربر جهت بهره گیری از رم بستگی دارد به عنوان مثال یک فرد که از کامپیوتر خود استفاده روزمره و ساده ای دارد، می تواند یک رم معمولی با قدرت و سرعت مناسب را بخرد.اما چنانچه یک گیمر بخواهد رمی را برای سیستم خود تهیه کند باید به جزئیات رم توجه ویژه ای داشته باشد و لازم است با مطالعه و دقت بیشتر، راهنمایی های لازم را جهت خرید رم گیمینگ بکار بگیرد زیرا در بازی‌های کامپیوتری استفاده از رم بالاتر به دلیل پردازش اطلاعات توسط CPU بیش از پیش احساس می شود. از این رو باید رمی با سرعت بالا خریداری نمایید که رم از سی پی یو عقب نماند، در غیر این صورت ممکن است گیمر با کندی بازی روبرو شود.

در خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اگر به دنبال راهنمای خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر هستید و می خواهید بدانید که در هنگام خرید باید به چه مواردی توجه کنید، موارد زیر می تواند کمک قابل توجه ای در این زمینه به شما کند.

  • حافظه رم:

با دقت به سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ می توان متوجه شد که روی مادربردها معمولاً بین 2 تا 6 درگاه یا پورت برای رم تعبیه شده است، در بازار رم‌های 2، 4، 8، 16، 32 و 64 گیگابایت وجود دارد و کاربر بسته به سیستم خود می تواند به خریداری و نصب هر کدام از این ظرفیت ها بپردازد.کاربر می تواند در مادربرد خود هر یک از این رم‌ها را نصب کند و فقط کافی است که مادربرد کاربر از این رم پشتیبانی کند. رم‌های 2 تا 8 گیگ برای افرادی است که کارهای روزمره و ساده را با سیستم انجام می دهند اما رم‌های 16 تا 64 گیگ برای حرفه‌ای‌ها و گیمرها کاربرد دارد که بازی‌های سنگینی را با گرافیک بالا بر روی سیستم اجرا می کنند. همواره رم‌های بالا جهت اجرا به سی‌پی‌یو، مادربرد و کارت گرافیک قدرتمند نیاز خواهند داشت. اگرچه رم‌های 16 تا 64 گیگ قیمت بسیار بالایی دارند اما هر نرم افزاری را  میتوان با آن ها اجرا کرد.

  • فرکانس یا سرعت رم:

فرکانس یا سرعت رم از اصلی‌ترین ارکان خرید رم است که در عملکرد سیستم کاربر بیشترین تاثیر را دارد. هرچه فرکانس و سرعت رم کاربر بالاتر باشد، اطلاعات بیشتری بین سلول‌ها جابجا شده و سرعت سیستم نیز افزایش خواهد یافت. فرکانس رم با یکای مگاهرتز (MHz) محاسبه می شود و هر چه این فرکانس بالاتر رود، سرعت رم نیز بیشتر خواهد شد. در کل افزایش فرکانس رم سبب می شود تا اطلاعاتی که از سی پی یو به رم ارسال و دریافت می شود، خیلی سریع‌تر انجام شده و اطلاعات نیز سلول اطلاعاتی خود را زودتر پیدا کند لذا همین کار سبب می شود تا سرعت پردازش (بسته به قدرت سی پی یو) بالاتر رود.

  • تایمینگ رم (Timing):

تایمینگ سومین مورد مهم در لیست راهنمای خرید رم کامپیوتر و لپ تاپ است،  تایمینگ رم را با اعدادی به نام اعداد کاس (CAS) نشان می دهند و هرچه این عدد کمتر باشد، تایمینگ رم نیز پایین تر خواهد بود. این عدد بیانگر تعداد پالس‌هایی است که طول می کشد تا رم به ستون داده‌ها یا سلول‌های اطلاعاتی دسترسی پیدا کند.به عنوان مثال همواره یک رم (DDR3 CAS = 7 ) از یک رم (DDR3 CAS =13 ) سرعت بیشتری دارد، زیرا زمان کمتری را جهت رسیدن به ستون داده صرف خواهد کرد. سرعت کلاک رم‌ها با نانو ثانیه محاسبه می شود که یکای بسیار کوچکی است و هر چه زمان نانو ثانیه‌ها کمتر باشد، سرعت بیشتر خواهد شد.

  • سازگاری رم با دیگر قطعات:

سازگاری یا تناسب قطعه رم با دیگر قطعات سیستم بسیار مهم است؛ از این رو هنگام خرید رم، کاربر باید مشخصات مادربرد کامپیوتر خود را چک  کند تا مشخص شود که این مادربرد چه نسلی و چه ظرفیتی از رم را پشتیبانی می کند؛ سپس مطابق با توانایی های موجود در مادربرد، رم مناسب خریداری شود.چنانچه کاربر بهترین رم را خریداری کند اما رم با سیستم‌ تناسب نداشته باشد این خرید بی‌فایده است و کاربر با مشکل مواجه خواهد شد . بهتر است که برند رم با دیگر قطعات موجود در سیستم یکسان باشد. با این حال اگر برند رم با دیگر قطعات یکی نباشد مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.به عنوان مثال، برای یک سیستم با کارت گرافیک 4 گیگ و سی پی یو (Core i5 XS 2.6, 3.2) بهتر است که یک رم 8 یا 16 گیگ استفاده شود. قطعات این سیستم سازگاری خاصی با یکدیگر داشته و همه چیز با هم برابر است.

  • ظرفیت رم:

ظرفیت رم با حافظه رم تفاوت زیادی دارد و مقایسه آن ها با هم اشتباه است زیرا ظرفیت رم در تراشه‌های رم پنهان شده و کمی هم به نرم‌افزار سیستم ارتباط دارد. زمانی که سی پی یو اطلاعات را پردازش می‌ کند، اطلاعات را به صورت بایت به رم ارسال می کند. از آنجا که هر سلول اطلاعاتی در رم 500 بایت حافظه دارد و اطلاعات ارسال شده 1000 بایت هستند، در این حالت رم باید هزار بایت را در دو سلول جای دهد. اما چنانچه ظرفیت رم بالا باشد، ممکن است هر سلول اطلاعاتی 1000 بایت ظرفیت داشته باشد که کار را برای رم راحت‌تر خواهد کرد. این مورد در سرعت رم و سرعت ارسال و دریافت اطلاعات از CPU بسیار تاثیرگذار است.

  • قیمت رم:

قیمت رم‌ها با یکدیگر متفاوت بوده چراکه عوامل متفاوتی در قیمت آن ها موثر است که از مهم‌ترین آنها می توان به حافظه و برند تولیدکننده رم اشاره نمود. به طور کلی هرچه حافظه رم بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد. در میان رم های برندهای مختلف، رم‌های برند؛ هایپر ایکس (Hyper X)، سامسونگ (Samsung)، کینگستون (Kingston)، ای دیتا (AData)، جیل (Geil) و کینگ مکس (King Max) از بالاترین کیفیت و بیشترین قیمت برخوردار هستند، توجه داشته باشید که رم‌های 2 تا 16 گیگ پر کاربرد ترین رم‌های بازار هستند و قیمت‌ این رم ها با توجه به برند رم و میزان قدرت آن ها متغییر است.

تفاوت رم لپتاپ و کامپیوتر

چگونه می توان رم لپ تاپ و کامپیوتر را خریداری کرد؟

در حال حاضر وب سایت فروشگاهی سورس کامپیوتر با سابقه چندین ساله در عرضه قطعات الکترونیکی مختلف به عنوان معتبرترین و برترین وب سایت ایرانی، رم لپ تاپ و رم کامپیوتر را از برندهای مختلف با کیفیت اصلی به کاربران خود ارائه می کند. 

ارسال رم لپ تاپ و کامپیوتر از سورس کامپیوتر برای کاربر چگونه است؟

شما کاربران عزیز پس از تعیین مشخصات و ویژگی های رم مورد نظر خود و تسلط کامل بر راهنمای خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر، می توانید از برندهای مختلف، این محصول را انتخاب کنید و سپس با پرداخت هزینه، سفارش خود را نهایی سازید تا در اولین فرصت سفارش شما ارسال شود.

آیا کیفیت رم های سایت فروشگاهی سورس کامپیوتر تضمین شده هستند؟

وب سایت سورس کامپیوتر با اطمینان کامل از کیفیت و کارآیی کلیه محصولات خود، رم های خود را با تضمین کیفیت و با گارانتی معتبر به کاربران عرضه می کند و پشتیبانی 24 ساعته را نیز برای مشتریان خود در نظر گرفته است.

آیا امکان ثبت سفارش به تعداد بالا از فروشگاه سورس کامپیوتر امکان پذیر است؟

سورس کامپیوتر امکان ارائه هر یک از محصولات خود را به تعداد برای کاربران فراهم نموده است. از این رو برای خرید هر یک از محصولات سورس کامپیوتر ابتدا وارد سایت شوید و برای کسب اطلاعات بیشتر با واحد پشتیبانی در تماس باشید.

دیدگاه ها