مراحل کامل تنظیمات مودم TP-linkو d-link

مراحل کامل تنظیمات مودم TP-linkو d-link

حقیقت غیر قابل انکار که چند سالی است نمی‎‌توانیم آن را کتمان کنیم، گره خوردن زندگی تک تک ما به اینترنت و شبکه‌های مرتبط با آن است. به همین دلیل دیگر صرفا اینترنت ارائه شده از جانب تلفن‌های همراه نمی‌تواند نیاز ما را برآورده کند، و لازم است که علاوه‌بر استفاده از اینترنت موبایل، از دیگر شبکه‌ها مانند ADSL ،LTE و سایر شبکه‌ها هم استفاده کنیم. همان‌طور که در مقاله خرید بهترین مودم ADSL خانگی اشاره کردیم؛ TP-LINK از بهترین گزینه‌های پیش روی شما برای خرید است. اما یکی از سوالاتی که بعد از خرید مودم تی پی لینک مطرح می‌شود؛ نحوه تنظیمات مودم TP-LINK است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم امروز در مورد این موضوع اطلاعات کاربردی در اختیار شما قرار دهیم.

قبل از شروع مطلب اصلی برمبنا تجربه حاصل شده این موضوع را باید به یاد داشته باشید که حتی کوچک‌ترین اسم‌ها هم تفاوت‌های چشم‌گیری را برای شما به همراه خواهد داشت که اطلاع از هر یک می‌تواند دیدگاه روشنی را برای شما تداعی کند. یکی از مقالات مهم که قبل از هر موضوعی باید پاسخ آن را دریابید؛ بدون شک تفاوت مودم و روتر است.

تنظیمات مودم TP-link

به غیر از تنظیمات مودم مخابرات که در مقاله دیگر به آن اشاره کردیم، عموما روش اتصال و تنظیمات مودم‌های ADSL یکسان هستند و تنها تفاوت میان آن‌ها رابطه کاربری و مراحل کانفیگ در وب‌سایت است که در ادامه همین مقاله به تنظیمات مودم D-LINK خواهیم پرداخت. اگر تمایل به کسب اطلاعات کاربردی در خصوص تنظیم مودم تی پی لینک دارید، پیشنهاد می‌کنیم 7 دقیقه‌ای را همراه ما باشید تا به این موضوع بپردازیم.

مودم چیست؟

مودم که نام آن از واژه Modulator و demodulator گرفته شده کارایی نسبتا متفاوتی با نام خود یعنی دموله کردن دارد. مودم دستگاهی است که وظیفه آن دریافت داده‌هایی است که از طرف شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت، مانند اپراتورهای تلفن همراه یا شرکت‌های مخابراتی ارائه دهنده اینترنت (ISP) دریافت و به داده‌هایی تبدیل می‌کند که برای دستگاه‌هایی همچون تلفن همراه، لپ تاپ‌ها، کنسول‌های بازی و دیگر دستگاه‌ها یا تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

مراحل تنظیمات مودم TP-LINK

 اگر مودم تی پی لینک خریداری کردید، بابت انتخاب خوبی که داشتید به شما تبریک می‌گوییم؛ اما نکته‌ای که در قدم اول با آن مواجه می‌شوید، نحوه انجام تنظیمات مودم تی پی لینک یا به اصطلاح کانفیگ مودم است. در این قسمت به ترتیب مراحل این تنظیمات را بررسی می‌کنیم. برای انجام درست تنظیمات لازم است که به طور دقیق مراحل زیر را به ترتیب پشت سربگذارید.

1- در قدم اول برای ورود به تنظیمات مودم تی‌ پی لینک لازم است تا کابل LAN که در بسته بندی مودم قرار دارد را به کامپیوتر و لپ‌تاپ متصل کنید و در مرورگر خود، آدرس " 192.168.1.1 " را وارد کنید و با دکمه اینتر وارد مرحله بعد شوید.

2- در مرحله دوم لازم است که نام کاربری و پسورد خود را که معمولا در پشت مودم نوشته شده را در این قسمت وارد کنید؛ معمولا نام کاربری در اکثر موارد Admin است. در کل کافیست شما این عبارت را در کادرها رو‌به رو مو به مو وارد کنید و بعد از اطمینان از درست بودن روی گزینه Login کلیک کنید.

3- در صورت درست بودن اطلاعات وارد شده با صفحه رو‌به‌رو مواجه می‌شوید که در این مرحله کافیست تا با انتخاب دکمه Next وارد مرحله بعد تنظیمات مودمTP-LINK شوید.

 4- در مرحله چهارم تنظیم مودم تی پی لینک کافیست تا براساس منطقه سکونت خود تایم زون را انتخاب کنید.

5- در مرحله پنجم تنظیمات مودم تی پی لینک لازم است که اطلاعات زیر را در محل مشخص به درستی وارد نمایید. مطابق تصویر زیر باید اطلاعات را از بالا به پایین به ترتیب زیر وارد کنید.


مورد اول: در این قسمت باید کشوری که در آن زندگی می‌کنید را وارد کنید
موردم دوم: نام شرکت ارائه دهنده سرویس را به لاتین وارد کنید.
مورد سوم: در این مرحله از تنظیمات مودم تی پی لینک باید گزینه PPPoE/PPPoA را انتخاب کنید.
مورد چهارم: نام کاربری ارسال شده از جانب ارائه دهنده سرویس اینترنت است.
مورد پنجم: رمز ارسال شده از جانب ارائه دهنده سرویس اینترنت است.
مورد ششم: در این قسمت باید VPI و VCI را وارد کنید. برای دریافت VPI و VCI باید با اپراتور شرکت ارائه دهنده اینترنت تماس بگیرید و کد مخصوص را از آنها دریافت کنید.
مورد نهایی: در مرحله نهایی تنظیمات مودم تی‌ پی لینک کافیست تا گزینه PPPoE LLC را انتخاب کنید.

6- در مرحله ششم باید ابتدا حالت مودم را در بخش SSID انتخاب کنید، در مرحله بعد یعنی Pre-Shared Key رمز انتخابی خود را وارد نمایید. برای تنظیمات   " Authentication Type " باید گزینه" WPA-PSK/WPA2-PSK "  را انتخاب نمایید و در قسمت آخر لازم است که TKP/AES را در بخش Encryption  انتخاب نمایید.

7- در مرحله آخر لازم است تا اطلاعات ذخیره شده در این بخش را Save و یک بار مودم را خاموش و روشن کنید.

مراحل تنظیم مودم D LINK

یکی دیگر از برندهای برتر حوزه تجهیزات شبکه D-LINL است. برخی این برند را با Tp-LINK اشتباه می‌گیرند که دلیل آن شکل نوشتاری و لوگو تقریبا مشابه است. البته که نباید از میزان فروش بیشتر برند دی لینک چشم پوشی کنیم؛ ولی در هر حال هر دو این برند‌ها از جمله برندهای معروف و پرفروش در زمینه مودم و تجهیزات شبکه هستند. اما موضوع اصلی که لازم است به آن بپردازیم، نحوه تنظیمات مودم DLINK است. مراحل تنظیمات مودم DLINK به نسبت تی پی لینک تفاوت آن‌چنانی ندارد و فقط تفاوت جزئی در رابط کاربری وجود دارد.

سوالات پرتکرار و مطالب پیشنهادی

نحوه تنظیم مودم DLINK

در ابتدا باید کابل تلفن خود را به اسپلیتر و کابلی که از اسپلیتر خارج می‌شود را به پشت مودم خود متصل کنید. وظیفه اسپلیتر با توجه به روش و شکل ساخت به گونه‌ای است که مانع وجود نویزها در هنگام مکالمه می‌شود. حال نوبت به اتصال مودم به کامپیوتر، لپ‌تاپ یا ... به واسطه کابل LAN است. در اتصال این دو به یک‌دیگر  اینترنتی وجود ندارد و در این شرایط باید تنظیمات مودم D LINK صورت گیرد.

مرحله اول برای تنظیمات مودم

در ابتدا باید کد 192.168.1.1 را در محل مشخص شده مطابق تصویر در مرورگر وارد کنید.

مرحله دوم

پس از ورود کد بالا  وارد مرحله بعد خواهید شد؛ در این مرحله باید دو کدUsername وPasswordرا وارد کنید. نام کاربری و رمز عبور به صورت پیش‌فرضadminخواهد بود و شما بعد از وارد کردن آن لازم دارید تا رمز خود را برای جلوگیری از هک شدن و مباحث امنیتی تغییر دهید.

مرحله سوم Setup Wizard

پس از وارد شدن به صفحه تنظیمات مودم D-link طبق تصویر زیر در ستون چپ روی بخش Wizard بزنید و در ادامه بر روی Setup کلیک کنید تا با قسمت Wizard روبرو شوید. در پایان بر روی Setup Wizard بزنید تا نصب شروع شود.

مرحله چهارم خلاصه‌ای از مراحل کلی

در این مرحله به صورت کلی شش مرحله‌ای که برای تنظیمات مودم dlink پیش روی دارید به شما نمایش داده می‌شود، در این مرحله با انتخاب گزینه Next وارد مرحله بعد می‌شوید.

مرحله پنجم، تغییر رمز ورود

در این مرحله شما می‌بایست رمز ورود خود را برای افزایش امنیت تعویض کنید. در بخش اول رمز پیشفرض که admin بود، در بخش دوم رمز جدید و در بخش سوم باید تکرار رمز جدید را وارد کنید.

در مرحله شش تایم زون را مشخص کنید

پس از تایید رمز و انتخاب گزینه next شما وارد مرحله بعد خواهید شد. در این مرحله باید تایم زون خود را اگر ساکن ایران هستید؛ تهران انتخاب کنید.

مرحله هفتم، تکمیل اطلاعات

یکی از مهمترین تنظیمات مودم dlink بخش تکمیل اطلاعات است. در این بخش شما اطلاعاتی که برای شروع به کار دستگاه لازم است را وارد کنید برای هر کدام از اطلاعات کافیست موارد زیر را در محل های مورد نظر قرار دهید.

نام کشور: ایران

ISP: Other

Protocol: PPPOE

Connection type: LLC

در این قسمت برای وارد کردن کد ADSL نیاز به تماس با شرکت ارائه دهنده خدمات دارید. در انتهای همین مرحله لازم دارید تا برای اتصال به اینترنت کد‌های دریافتی از ارائه دهنده اینترنت را در این قسمت را دریافت کنید.

مرحله هشتم انتخاب رمز

اما در این قسمت به عنوان آخرین بخش تنظیمات مودم DLINK لازم است تا نام مودم خود یا همان SSID را انتخاب کنید. همچنین برای امنیت بیشتر لازم است تا در قسمت Security level گزینهWPA2 را انتخاب کنید. در بخش visibility status برای دیده شدن وای فای شما در لیست وای فای گزینه Visible را انتخاب کنیدو در پایان روی دکمه Next بزنید.

مرحله نهم، تایید نهایی

در این محله لازم است تا برای تایید تمامی اطلاعات وارد شده که در تصویر مشاهده می‌کنید، گزینه Apply را بزنید.

برای آشنایی با قیمت مودم تی پی لینک و خرید به صفحه مودم تی پی لینک بروید.

 

 

 

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد